Ankieta

No results found.

Login Form34 mln zł dofinansowania na projekty turystyczne

W ramach konkursu pn. „Rozwój gospodarki turystycznej”, ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski, Zarząd Województwa Łódzkiego przyznał dofinansowanie najlepszym projektom turystycznym z regionu. Z łącznej puli środków (147,6 mln zł) przeznaczonych na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, aż jedna piąta, czyli ponad 34 miliony złotych, zostanie zainwestowana na terenie gminy Uniejów. Łączna szacowana wartość wszystkich siedmiu projektów inwestycyjnych, które tamtejszy samorząd zamierza zrealizować przed końcem 2020 roku, wynosi 65,8 mln zł.

Plany inwestycyjne, o których mowa, obejmują zarówno modernizację lub rozbudowę obecnej infrastruktury turystycznej, jak i zagospodarowanie zupełnie nowych przestrzeni do rekreacji na terenie miasta. Lista zwycięskich projektów wraz z zakresem przewidzianych w ramach inwestycji prac wygląda bardzo obiecująco. Oto ich krótka charakterystyka:

 1. Termy Uniejów markowy produkt turystyki uzdrowiskowej – rozbudowa kompleksu basenowego: projekt obejmuje budowę zewnętrznego, wielofunkcyjnego basenu solankowego, wyposażonego w dodatkowe atrakcje oraz urządzenia do masażu. Całkowita wartość projektu to 12,9 mln zł, a przyznane na ten cel dofinansowanie w wysokości 6,3 mln zł pozwoli na sfinansowanie połowy kosztów inwestycji.
 2. Rozwój uzdrowiska Uniejów poprzez rozbudowę oraz dostosowanie do nowych funkcji istniejącej infrastruktury turystycznej: projekt obejmuje budowę nowego budynku basenowego wraz z instalacjami i wyposażeniem, w którym znajdą się m.in.: strefa wypoczynku i zabawy dla dzieci, tężnia solankowa, kino 9D, taras z leżankami, część gastronomiczna oraz dodatkowe szatnie. Całkowita wartość projektu przekracza 13 mln zł, natomiast kwota dofinansowania ze środków unijnych to 6,3 mln zł.

  Pierwsze dwa projekty dotyczą rozbudowy kompleksu basenów termalnych „Termy Uniejów”. Dzięki inwestycji powstaną dodatkowe niecki zewnętrzne, a także drugi budynek, w którym znajdzie się szereg nowych atrakcji, takich jak np. dziewięciowymiarowe kino 9D.

 3. Budowa parku tematycznego Farma Alka z elementami infrastruktury turystycznej jako uzupełnienie kompleksu Termy Uniejów: Farma Alka będzie interesującym punktem na nowej mapie turystycznej Uniejowa – zarówno dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, jak i nieco starszych gości uzdrowiska. W kompleksie budynków, który najprawdopodobniej powstanie w bliskim sąsiedztwie Zagrody Młynarskiej, zostaną wyodrębnione cztery strefy tematyczne i wiodąca przez nie ścieżka edukacyjna, obrazująca proces powstawania produktów spożywczych od przysłowiowego ziarenka do bochenka. Dodatkową atrakcją będzie piąta część obiektu – strefa animacji dla dzieci, ze studiem telewizyjnym umożliwiającym nagrywanie materiałów wideo. Całkowita wartość projektu to kwota ok. 10,5 mln zł, która zostanie wsparta środkami w ramach RPO Województwa Łódzkiego w wysokości ponad 6,2 mln zł.

  Farma Alka, składająca się z 4 stref edukacyjnych i dodatkowej strefy animacji dla dzieci, powstanie na terenach inwestycyjnych, przy Zagrodzie Młynarskiej, uzupełniając obecną ofertę warsztarów o chlebie.

 4. Intensyfikacja gospodarki turystycznej w uzdrowisku Uniejów poprzez budowę tężni solankowej wraz z pijalnią wody termalnej: projekt obejmuje budowę tężni solankowej i pijalni wód termalnych wraz z zagospodarowaniem otoczenia tych obiektów przy pomocy elementów małej architektury. Na terenie wokół tężni powstanie pasaż spacerowy przypominający molo, wyposażony w oświetlenie wieczorne, ławki, siedziska, kosze, tablice informacyjne, plansze edukacyjne, etc. Zarówno szacowana całkowita wartość inwestycji (ok. 11 mln zł), jak i wysokość przewidzianego dofinansowania (6,3 mln zł) są zbliżone do poprzedniego projektu.

  Wzdłuż leczniczych tężni solankowych będzie można spacerować deptakiem przypominającym konstrukcją molo. Ścieżka zawiedzie nas wprost do pijalni jedynej w skali kraju, pitnej słonej wody geotermalnej z Uniejowa.

 5. Wykorzystanie potencjału gminy Uniejów do nadania nowych funkcji turystycznych: projekt obejmuje adaptację dawnego posterunku wodnego, sąsiadującego z Domem Pracy Twórczej, do pełnienia funkcji turystyczno – noclegowej. Ponadto, w ramach inwestycji jest przewidziane zadaszenie tarasu w Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich oraz zagospodarowanie wnętrza zabytkowego parku zamkowego. Całkowita wartość projektu to prawie 6.5 mln zł, przy dofinansowaniu inwestycji kwotą w wysokości 2.2 mln zł.

  Położony przy zejściu z kładki budynek dawnego posterunku wodnego zostanie przebudowany zgodnie z estetyką Domu Pracy Twórczej. Odnowione wnętrza, podobnie jak w przypadku dawnego kina „Ustronie”, zasilą tutejszą bazę noclegową

 6. Przeciwdziałanie degradacji środowiska na terenie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w Uniejowie poprzez budowę i modernizację infrastruktury turystycznej. Ten projekt, z uwagi na duży obszar oddziaływania będzie realizowany przez uniejowski samorząd w partnerstwie z Lasami Państwowymi. Zakres prac przewidzianych do realizacji przez gminę Uniejów zawiera: montaż oświetlenia w pozostałej części parku zamkowego, wykonanie nasadzeń, montaż małej architektury (ławki, kosze na śmieci, pergole, tablice informacyjne, stojaki na rowery), budowę ozdobnej kładki oraz modernizację alejek parkowych. Pozostała część prac zawartych w projekcie będzie realizowana przez Lasy Państwowe. Nadleśnictwo Turek, prowadzące inwestycję, wytyczy nową ścieżkę dydaktyczną oraz zmodernizuje odcinek już istniejącego traktu, dostosowując go do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wzbogaci go o nowe atrakcje z dodatkowymi przystankami edukacyjnymi. Wartość całego projektu przekracza 4 mln zł, przy dofinansowaniu kwotą 2,4 mln zł.

  Zabytkowy park z ponadstuletnim drzewostanem to prawdziwa perełka przyrodnicza regionu.

 7. Spycimierski gród atrakcją turystyki kulturowej i ludowej Uzdrowiska Uniejów. Ostatni z dofinansowanych w ramach konkursu projektów obejmuje budowę obiektu mieszczącego ekspozycje multimedialne dotyczące historii spycimierskiego grodu oraz dwuwiekowej tradycji układania kwietnych dywanów na święto Bożego Ciała. W planowanym centrum promocji w Spycimierzu będzie można wziąć udział w warsztatach samodzielnego układania podobnych kobierców czy odbyć wirtualny spacer po miejscowości. Znajdzie się tam również punkt informacji turystycznej oraz sklepik z pamiątkami. Ponadto, ramach projektu powstanie ścieżka rowerowa na odcinku Spycimierz – Uniejów, która zwiększy dostępność miejscowości dla zwiedzających. Całkowita wartość spycimierskiego projektu to 7,8 mln zł, natomiast kwota przyznanego dofinansowania przekracza 4,6 mln zł.

  Tak, według projektu, będzie wyglądało Centrum Promocji Spycimierskiego Bożego Ciała. Warto zwrócić uwagę na widoczną na wizualizacji elewację budynku – charakterystyczne dla naszego regionu połączenie kamienia wapiennego z elementami wykończenia czerwoną cegłą.

   

  Źródło : https://uniejow.pl/aktualnosci/34-mln-zl-dofinansowania-na-projekty-turystyczne.html

 

Komentarze  

+38 #1 Guest 2018-01-29 13:31
Wielkie brawa i uznanie za pozyskanie tak dużych środków, wielkie brawa dla sprawnie działającej promocji.
Cytować
+38 #2 Guest 2018-01-29 14:13
W Uniejowie mieszkańcy wiedzą co będzie się działo w ich miejscowości / gminie, w sąsiednich Poddębicach wszystko tajne przez poufne, przed przeczytaniem spalić coby w ręce podatnika się nie dostało przypadkiem !!!!!!! Promocja śpi w najlepsze, budzi się tylko raz w miesiącu, zgadnijcie kiedy?????
Cytować
+21 #3 Guest 2018-01-30 07:02
Uniejów - spójna koncepcja rozwoju, Poddębice - od sasa do lasa, w cały świat.
Taka mała różnica.
Cytować
-16 #4 Guest 2018-01-30 08:41
spojna i doskonala koncepcja widzilaem ja w 2010 jak byla zalana albo podtopipna woda z warty
Cytować
+15 #5 Guest 2018-01-30 13:52
Cytuję Guest:
spojna i doskonala koncepcja widzilaem ja w 2010 jak byla zalana woda z warty

Który z obiektów Term został zalany? Konkretnie proszę
Cytować
+12 #6 Guest 2018-01-30 21:24
W Poddębicach nie potrzeba żadnych milionów żeby coś spieprzyć.To miasto to porażka i wymierający grajdoł
Cytować
-11 #7 Guest 2018-01-31 07:19
poddebice lepszy szpital lepsze centrum lepsze zoo lepsze obiekty spotrowe lepsza droga do autostrady lepszy park lepszy pit czyli bogatsi mieszkancy
uniejow lepszey basen i hotel taka ocena
Cytować
-5 #8 Guest 2018-02-03 20:36
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
spojna i doskonala koncepcja widzilaem ja w 2010 jak byla zalana woda z warty

Który z obiektów Term został zalany? Konkretnie proszę

obiekty nie ale to kosztem mieszkanców
Cytować
+3 #9 Guest 2018-03-04 14:36
słychać w Uniejowie. że to Uniejów będzie powiatem !. będą budować nowy urząd miasta . jest porządny przystanek autobusowy z toaletą gdzie podróżni mogą zawsze skorzystać . burmistrz kaczmarek zawsze dbał o miasto i mieszkańców . i będzie jeszcze długoooooo co najmniej jeszcze 10 latttttttttt. a Poddębice jak był grajdoł tak zostanie grajdołem ! Wiaty przystankowe gdzieś na za----piu to przystanek autobusowy ! Hehehheeeee Wstydddd Powiat poddębicee
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Stacja Kontroli Warawasowski 300x188
Pogoda Poddębice z serwisu

Shoutbox

Guest owczarka żona do gminy ludzie to nie mają wstydu za grosz Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (22.09.18, 11:06)(00:00) 1
Guest Baseny działały od początku czerwca do początku września więc to chyba 3 miesiące. Wiem bo CHODZÌŁAm więc po co kłamiesz? Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (22.09.18, 10:33)(00:00) 0
Guest Będzie było i jest - w waszych snach. Buahhahaa Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (22.09.18, 10:25)(00:00) 1
Guest Nie boj SIE UNIEJOWIAKU.wszystko bedzie Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (22.09.18, 10:10)(00:00) 0
Guest Gdzie te baseny i hotele w poddebicach gdzie uzdrowisko tylko wizje bez pokrycie ludzie nie dajcie się już więć najbierać jak dzieci Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (22.09.18, 09:54)(00:00) 1
Guest I sezon zmarnowany na basenach. Mogły działać conajmniej 4 miesiące a były 2. Ile wiceprezes geotermii ze sztucznego stanowiska będzie miał nagrody albo premii? Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (22.09.18, 09:53)(00:00) 1
Guest Stowarzyszenie RUCH DLA PODDĘBIC popiera kandydaturę EDYTY MICHALSKIEJ na burmistrza PODDEBIC Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (22.09.18, 09:52)(00:00) 1
Guest Wie KTOS czy to prawda ze zona polaka STARTUJE do powiatu? Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (22.09.18, 09:34)(00:00) 0
Guest JESLI tak nigdy nie ZAGLOSUJE na PANA polsks Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (22.09.18, 06:46)(00:00) 1
Guest Tz ze zona polaka startuje do powiiatu? Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (21.09.18, 22:13)(00:00) 0
Guest Panie Kaniecki nie za bardzo politykujesz? Ile trzeba zapłacić żebyś pisał poprawnie? Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (21.09.18, 18:51)(00:00) 4
Guest Facet poseł żona chce do powiatu córki w spółkach skarbu państwa. Nie za dużo chcą jak na jedną rodzinę? Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (21.09.18, 18:50)(00:00) 2
Guest (21.09.18, 17:45) Nie rozśmieszaj mnie. Mam zebrać 253 osoby (tyle odpowiedziało na pytanie sondażowe), żebyś mógł je popodziwiać? Poszukaj, w sieci nic nie ginie. Sonda ma tytuł: Przeniesienie dworca na róg Targowej i Zielonej to...... i podane 5 możliwości. Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (21.09.18, 18:15)(00:00) 0
Guest Kaczmarek Krajewski Strzałka MALESZA Katusza Pabich nie dacie rady termy i tak powstaną w Poddębicach. Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (21.09.18, 17:48)(00:00) 2
Guest I sezon zmarnowany na basenach. Mogły działać conajmniej 4 miesiące a były 2. Ile wiceprezes geotermii ze sztucznego stanowiska będzie miał nagrody albo premii? Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (21.09.18, 17:45)(00:00) 3
Guest tu same boty pisza ;-) Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (21.09.18, 17:35)(00:00) 0
Guest (21.09.18, 17:14) Taaaa, i dlatego w badaniu opinii publicznej było 77% przeciwników przeniesienia dworca? Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (21.09.18, 17:33)(00:00) 0
Guest Co się działo dzisiaj w Sworawie? wypadek? Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (21.09.18, 17:23)(00:00) 0
Guest To teraz nie płaczcie, trzeba było temperować bUrmiśia wcześniej Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (21.09.18, 17:14)(00:00) 0
Guest Kiedy pojawiły pIerwsze informacje o przebudowie zielonej, Jednocześnie informacje ze przystkanek będzie na buchcie na targowej to kilkakrotnie tutaj o tym pisano na shoUtBoxie, każdy miał to w 4 literach i jeszcze były komentarze , że jak trzeba bedzie chodzić to będą chodzić Poddebice.net.pl - SHOUTBOX (21.09.18, 17:14)(00:00) 0
GuestSend

Najnowsze komentarze

 • Na plakacie wyborczym sękatego nie dopisali że ta inwestycja dotyczy również ... Czytaj więcej...
 • Takich rozwiązań i propozycji jak wyżej-jako wyborca bym sobie życzył w przyszłej ... Czytaj więcej...
 • A bezpłatne szczepienia przeciw grypie też by SIĘ przydały.W Łodzi to co roku ... Czytaj więcej...
 • Brawo dla Starosty Poddębickiego Pana Ryszarda RYttera.Takich akcji WIĘCEJ by się ... Czytaj więcej...
 • I każdemu badanemu ulotkę koniczyny Czytaj więcej...
 • Dobra rzecz niedawno były takie badania i dużo osób skorzystało. Czytaj więcej...
 • Jestem realistą, nie klepię bzdur o psuciu powietrza, aczkolwiek kiedy słyszę ... Czytaj więcej...
 • i jeszcze zapomniałeś dodać o jakości powietrza w kraju. to też wina Morawieckiego ... Czytaj więcej...
 • Straszny po-tworek jest ta Unia. Jak śmie prowadzać naszą wolność na smyczy????? Czytaj więcej...
 • Obecnych krzyków nie słyszę ale poprzednie (po przegranych wyborach) słyszałem wyraźnie. Czytaj więcej...